Łamliwość paznokci może być spowodowana przez kilka czynników. Stany zapalne mogą uszkodzić paznokcie i resztę systemu integumentary, który obejmuje skórę, gruczoły potowe, gruczoły olejowe i włosy. Organy te pomagają regulować temperaturę ciała i zapobiegają utracie płynów. Stany zapalne mogą również wpływać na skórę i błony śluzowe.

Anemia

Łamliwość paznokci jest częstym objawem anemii z niedoboru żelaza. Może również powodować zmęczenie i bladość skóry. Jeśli masz łamliwe paznokcie, powinieneś udać się do lekarza na badanie krwi, aby ustalić, czy masz niedobór żelaza. Inne objawy to częste infekcje i zmęczenie. Suplementy żelaza mogą pomóc wzmocnić paznokcie. W niektórych przypadkach, leczenie raka może również powodować łamliwe paznokcie. Twój lekarz może leczyć chorobę podstawową przed leczeniem problemu z paznokciami.

Biotyna, witamina z grupy B, może pomóc wzmocnić paznokcie i zmniejszyć ich łamliwość. Badanie opublikowane w Journal of Cosmetic Dermatology wykazało, że osoby, które przyjmowały 2,5 mg biotyny dziennie, poprawiły wytrzymałość swoich paznokci i zmniejszyły ich łamliwość. Niedobór białka może również powodować łamliwość paznokci. Łuszczące się paznokcie są również oznaką łamliwości.

Niedobór żelaza może również prowadzić do paznokci w kształcie łyżki. W niektórych przypadkach anemia może być związana z miesiączką. Anemia z niedoboru żelaza może również wpływać na serce i powodować nieregularne rytmy serca. Oprócz łamliwych paznokci, u pacjentów może wystąpić blada skóra i inne objawy niedoboru żelaza.

Jeśli cierpisz na niedokrwistość, lekarz może przepisać suplementy żelaza lub pomóc w leczeniu podstawowej choroby. Może to poprawić stan zdrowia. Lekarz może również przepisać suplementy witaminowe lub pomóc w uzyskaniu właściwego odżywiania. Suplementy witaminowe mogą również pomóc w poprawie zdrowia Twoich paznokci. Być może trzeba będzie unikać pewnych środowisk i szczególnie dbać o paznokcie.

Witaminy, które są bogate w żelazo, mogą również pomóc Ci wzmocnić Twoje paznokcie. Suplementy żelaza z witaminą C mogą być również korzystne. Biotyna, witamina B7, może być pomocna w niektórych przypadkach. Jednak zawsze należy porozmawiać z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów. Wreszcie, możesz używać balsamów i kremów z lanoliną, aby pomóc przywrócić wilgoć w skórze. Możesz również spróbować leków zawierających alfa-hydroksykwasy.

Ważne jest, aby uzyskać kontrolę zdrowia przez pracownika medycznego, jeśli martwisz się o stan swoich paznokci. Mogą oni wykonać szereg testów, aby określić przyczynę problemu i przepisać suplementy lub zalecenia dietetyczne, aby poprawić Twój stan. Możesz również spróbować nosić rękawiczki, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom paznokci.

Jeśli masz anemię, może ona powodować, że Twoje paznokcie stają się kruche i mają kształt łyżki. W przypadku wczesnego leczenia, paznokcie w kształcie łyżki wrócą do normy, w zależności od przyczyny. W ciężkich przypadkach należy również rozważyć przyjmowanie suplementu żelaza. Odrastanie paznokci może jednak potrwać do roku.

Jeśli cierpisz na niedobór żelaza, powinieneś skonsultować się z lekarzem, ponieważ stan ten może prowadzić do chorób serca i problemów rozwojowych u dzieci. Zabiegi na anemię obejmują przyjmowanie suplementów żelaza i otrzymywanie żelaza dożylnie. Jeśli masz anemię, możesz również doświadczyć utraty apetytu.

Zaburzenia tarczycy

Jeśli Twoje paznokcie są kruche i wolno rosną, może to być oznaką zaburzeń tarczycy. Kiedy Twoja tarczyca jest nieaktywna, Twój organizm produkuje mniej hormonów, spowalniając wszystkie funkcje, w tym wzrost paznokci. Twoje paznokcie mogą nawet zacząć się kruszyć i obierać. Inne objawy to łamliwość, paznokcie Plummera i spowolniony metabolizm.

Chociaż łamliwość paznokci jest częstym objawem zaburzeń pracy tarczycy, większość lekarzy nie ma pojęcia, dlaczego tak się dzieje. Niemniej jednak może to być oznaką poważnego problemu zdrowotnego. Oprócz tego, że wskazuje na ospałość tarczycy, inne objawy tego zaburzenia obejmują onycholizę (rozdwajanie paznokci), zmęczenie, przyrost wagi, przerzedzenie włosów, zaparcia i podwyższony poziom cholesterolu.

Jeśli zauważysz łamliwość paznokci lub wypadanie włosów, czas skonsultować się z lekarzem. Zaburzenia tarczycy to niedoczynność lub nadczynność gruczołu tarczowego. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie ten stan, lekarz może przepisać syntetyczny hormon tarczycy zwany lewotyroksyną. Lekarz może również przepisać blokery kanału wapniowego, które mogą wpłynąć na objawy tego stanu.

Inne możliwe przyczyny łamliwości paznokci to problemy z tarczycą i niski poziom cynku w organizmie. Zdrowa dieta, która jest bogata w cynk i wapń pomoże utrzymać zdrowe i mocne paznokcie. Dodatkowo należy pić dużo wody. Woda kokosowa i świeże soki owocowe to dobre źródła nawilżenia.

Objawy zaburzeń tarczycy są podobne do tych, które występują w połowie życia. Możesz odczuwać zmęczenie, suche włosy lub pocenie się. Ponadto możesz doświadczyć przerzedzenia skóry po zewnętrznej stronie brwi. Możesz również zauważyć, że Twoje paznokcie stają się kruche i łamliwe. Wszystkie te objawy są wskaźnikami niedoczynności tarczycy.

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć to zaburzenie, badanie krwi pomoże Ci zdiagnozować problem. Wczesna diagnoza pozwoli Ci odwrócić stan i uniknąć powikłań, które mogą nastąpić. Badania funkcji tarczycy są doskonałym systemem wczesnego ostrzegania, pozwalającym wychwycić każdy problem w jego wczesnym stadium. Mogą one pomóc Twojemu lekarzowi zdiagnozować stan i zapewnić leczenie, zanim dojdzie do jego postępu.

Najczęstszym rodzajem choroby tarczycy jest choroba Gravesa, która w większym stopniu dotyka kobiet niż mężczyzn. Zwykle dotyka ona kobiety po 40. roku życia, ale może również dotyczyć małych dzieci, młodzieży i osób starszych. Szacuje się, że na chorobę Gravesa cierpi 2%-3% populacji ogólnej.

Gdy pacjent ma zaburzenia tarczycy, badanie krwi wykaże poziom tyroksyny. Hormon ten jest produkowany przez tarczycę i jest podwyższony, gdy tarczyca jest niedoczynna. Jeśli TSH jest podwyższone, pacjent prawdopodobnie ma niedoczynność tarczycy. Jeśli poziom hormonów tarczycy jest niski, lekarz może zalecić terapię hormonami tarczycy.

Leukonychia

Leukonychia to zaburzenie, które powoduje białe przebarwienia na paznokciach. Nazwa choroby pochodzi od greckich słów leuko, co oznacza biały i onyx, co oznacza paznokieć. Zaburzenie to jest często spowodowane urazem macierzy paznokcia.

Objawy tego zaburzenia mogą obejmować zmianę koloru i bolesny obszar pod paznokciem. W ciężkich przypadkach zakażenie może doprowadzić do utraty paznokcia. Innym objawem leukonychii jest pojawienie się linii Muehrcke’a, czyli białych poprzecznych pasm, które biegną równolegle do łożyska paznokcia i przecinają lunulę. W niektórych przypadkach zaburzenie to może być spowodowane zakażeniem wirusem HIV lub niewydolnością wątroby lub nerek, a także może być powikłaniem chemioterapii.

Istnieje wiele przyczyn łamliwych paznokci. W ich leczeniu dostępnych jest kilka metod leczenia. Część z nich polega na leczeniu pierwotnych przyczyn, stosowaniu środków ochronnych na paznokcie lub uzupełnianiu organizmu w bio-minerały. Inne metody leczenia obejmują produkty miejscowe, które poprawiają wytrzymałość płytki paznokcia i zmniejszają fizyczne skutki zaburzenia. Paznokcie u stóp są bardziej podatne na łamliwość niż paznokcie u stóp.

Witaminy i minerały są również ważne dla zdrowia paznokci. Biotyna jest składnikiem odżywczym niezbędnym dla mocnych paznokci. Niedobór tej witaminy może powodować łamliwość paznokci. Suplementy witaminowe są stosowane w leczeniu tego stanu. Niektórzy lekarze przepisują leki retinoidalne, które można przyjmować doustnie. Alternatywnie, środki samoopieki mogą również pomóc w poprawie tego stanu.

Niektóre z przyczyn łamliwych paznokci są związane z wiekiem, lakierami chemicznymi do paznokci lub obgryzaniem paznokci. U niektórych osób występują również białe plamy na paznokciach, które są wynikiem urazu łożyska paznokcia. Stan ten nie zagraża jednak życiu i można go łatwo leczyć.

Ostra paronychia może być leczona antybiotykami, lekami doustnymi lub drenażem chirurgicznym. Ostra paronychia jest zazwyczaj tymczasowa i może ustąpić samoistnie w ciągu kilku dni. Przewlekła paronychia może być wynikiem długotrwałego kontaktu z chemikaliami lub wodą. Może również dotyczyć więcej niż jednego palca.

Inną częstą przyczyną łamliwych paznokci jest niedoczynność tarczycy. To zaburzenie jest spowodowane niewystarczającym poziomem żelaza w organizmie. Ważne jest, aby leczyć podstawowy problem, w tym niedobór żelaza. Pomocne mogą być suplementy witaminowe i mineralne.

Podobne tematy