Zabiegi laserem diodowym

są stosowane w leczeniu różnych schorzeń jamy ustnej, w tym chorób dziąseł i zaburzeń TMJ. Jego efekty są mierzalne na kilka różnych sposobów. Współczynnik skuteczności gz jest najczęściej stosowaną miarą, chociaż inne miary, takie jak termiczne uszkodzenie tkanek, są również ważne.

Współczynnik skuteczności gz

Laser diodowy jest rodzajem lasera, który emituje impuls o wysokiej intensywności i krótkim czasie trwania. Długość fali lasera może wynosić od 400 do 1500 nm. Te długości fal wywołują bardzo podobny efekt na tkankach. Efekty termiczne lasera są porównywalne z efektami innych długości fal. Niemniej jednak efekt termiczny lasera jest bardziej przewidywalny przy pewnych długościach fali.

Różne długości fal mogą wpływać na sprawność diod. Długość fali niebieskiej i NIR ma zwiększone zachowanie skokowe. Współczynnik sprawności dla niebieskich i zielonych długości fal wynosi od 0,5 do dwóch W. Analiza statystyczna potwierdziła, że gz wynosi 0,8 przy tych długościach fal.

Innym sposobem na pokonanie COD jest zastosowanie zwierciadła nieabsorbującego. Lustra nieabsorbujące to takie, które nie absorbują interesującej nas długości fali. Technika ta została po raz pierwszy zastosowana przez SDL, Inc. na początku lat 90. Jednak metoda firmy na pokonanie COD była uważana za wysoce zastrzeżoną. Została ona ujawniona publicznie dopiero w czerwcu 2006 roku.

Oprócz pracy jednoczęstotliwościowej, laser z rozłożonym sprzężeniem zwrotnym (DFB) jest powszechnie stosowanym nadajnikiem w systemach DWDM. Jego działanie polega na wykorzystaniu siatki dyfrakcyjnej. Siatka ta działa jak filtr optyczny, który pozwala na doprowadzenie z powrotem tylko jednej długości fali. Kratka posiada również powłokę antyrefleksyjną na co najmniej jednej powierzchni. Laser DFB jest znany ze stabilnej długości fali i stosunkowo małej szerokości linii emisyjnej.

Głębokość nacięcia

W obecnym badaniu użyliśmy różnych modułów laserów diodowych, aby porównać głębokość nacięcia i uszkodzenia termiczne laserów. Lasery te działają w ośmiu różnych zakresach długości fali (400 1500 nm) i były eksploatowane w identycznych warunkach. Następnie, oceniliśmy głębokość nacięcia i uszkodzenia termiczne poprzez ocenę histologiczną. Na koniec obliczyliśmy współczynnik efektywności cięć i porównaliśmy je z wartościami literaturowymi.

Lasery stosowane w zabiegach chirurgicznych mają różne długości fali. W polu chirurgicznym są one zazwyczaj używane w kontakcie z tkankami. Lasery te są silnie absorbowane przez hemoglobinę i tkanki barwnikowe. Aby uzasadnić stosowanie innych długości fal, należy potwierdzić dane eksperymentalne.

W laboratorium za pomocą lasera o długości fali 970-nm i 445-nm oraz urządzenia wysokiej częstotliwości z prostą końcówką roboczą wykonywaliśmy nacięcia. Następnie na osadzonych preparatach przeprowadziliśmy analizę histologiczną z zastosowaniem barwienia H&E. Wyniki wykazały, że głębokość nacięcia różniła się znacząco w zależności od długości fali i parametrów lasera.

Laser diodowy jest aktywowany przez bogaty w węgiel czarny atrament osadzony na jego końcówce z włókna szklanego. Ten bogaty w węgiel czarny atrament pochłania światło emitowane przez laser. Bogaty w węgiel czarny tusz blokuje następnie światło i powoduje nagrzanie szklanej końcówki do temperatury, w której można spalić tkankę miękką. Proces ten jest znany jako termiczne usuwanie tkanek i jest procesem powolnym.

Chociaż lasery diodowe powodują mniejsze uszkodzenia tkanek, ich stosowanie może nie być odpowiednie dla każdego. Mogą one powodować większy dyskomfort niż inne lasery i mogą nie być tak skuteczne w regeneracji przyzębia.

Termiczne uszkodzenie tkanek

Napromieniowanie laserem diodowym powoduje termiczne uszkodzenie biotkanki. Uszkodzenie to jest często opisywane jako empyrosis, które występuje wzdłuż linii środkowej napromieniowanego obszaru. Stopień uszkodzenia oparzenia zmienia się w zależności od prędkości poruszania się lasera. Ponadto wielkość obszaru napromienianego wpływa na stopień uszkodzenia termicznego.

Dostępne są cztery długości fali diody chirurgicznej, w zakresie od 800 do 980 nm. Każda z tych długości fali jest absorbowana przez określone typy tkanek, w tym hemoglobinę i tkanki barwnikowe. Dlatego nie wolno ekstrapolować wyników eksperymentalnych na inne długości fali.

W niedawno przeprowadzonym badaniu porównano różne tryby pracy i ustawienia mocy lasera, aby określić ich skuteczność w powodowaniu uszkodzeń termicznych tkanek miękkich. W badaniu wykorzystano lasery diodowe o różnych ustawieniach mocy do wykonania nacięć w 108 wątrobach bydlęcych. Głębokość i szerokość nacięcia oraz obszar i głębokość martwicy i zwęglenia były skorelowane z prędkością cięcia i ustawieniami mocy.

Trwają kolejne badania nad uszkodzeniami termicznymi na modelach skóry, które mają więcej niż jeden mieszek włosowy. W badaniu zostanie zbadany wpływ efektu nie-Fouriera na intensywność i głębokość oparzenia. Zbadany zostanie również wpływ energii cieplnej na konkretną docelową bio-tkankę.

Lasery diodowe są obiecującą alternatywą dla narzędzi chirurgicznych. Nie powodują ciężkich oparzeń i nie tworzą znacznego obrzęku. Powinny być jednak stosowane z ostrożnością i w porozumieniu z lekarzem. Ostatecznie lasery są lepszą opcją dla pacjentów niż tradycyjne narzędzia chirurgiczne, dlatego istnieje potrzeba oceny ich bezpieczeństwa i przydatności.

Chociaż istnieją potencjalne zagrożenia związane z tą techniką, intensywność energii lasera jest wystarczająco niska, aby ograniczyć uboczne uszkodzenia tkanek. Chociaż odtworzenie poszczególnych oparzeń może być trudne, może być skuteczne w wytwarzaniu szeregu rodzajów zmian.

Bezpieczeństwo

Wśród wielu zalet lasera diodowego jest jego szybkość, prostota i bezpieczeństwo. Ponadto technika ta jest skuteczna w dziedzinie medycyny reprodukcyjnej. Na przykład, wiercenie laserowe może poprawić przeżywalność blastomerów podczas zapłodnienia. Co więcej, może wyeliminować potrzebę wymiany szklanych narzędzi używanych w naczyniach hodowlanych i biopsjach.

W pewnym badaniu do dezynfekcji kanałów korzeniowych zastosowano laser diodowy o długości fali 810 nm. Stwierdzono, że metoda ta sprzyja szybszemu gojeniu się ran i mniejszej bolesności niż procedury konwencjonalne. Ponadto wykazała mniejszy wzrost temperatury, co czyni ją skutecznym narzędziem do dezynfekcji.

W innym badaniu sprawdzano bezpieczeństwo stosowania lasera diodowego podczas wylęgu wspomaganego. Autorzy przeprowadzili randomizowaną, kontrolowaną próbę w europejskim wieloośrodkowym badaniu prospektywnym. Chociaż wyniki nie osiągnęły istotności statystycznej, stwierdzono, że leczenie laserem było korzystne w przypadkach powtarzających się niepowodzeń implantacji. Ponadto nie ma dowodów, że leczenie laserem ma niekorzystne działanie u kobiet w ciąży.

Wyniki badania były zgodne z wcześniejszymi badaniami i wykazały, że leczenie jest bezpieczne i skuteczne. Zarówno protokoły o długim, jak i krótkim czasie trwania miały podobne wyniki, ale leczenie długoterminowe zmniejszyło zapotrzebowanie na leki o 6 miesięcy. Ten nowszy długoterminowy protokół jest również tak samo skuteczny jak oryginalny protokół o krótkim czasie trwania. Co więcej, może on zmniejszyć zapotrzebowanie na leki przeciwjaskrowe.

Koszt

Koszt lasera diodowego może się znacznie różnić w zależności od rodzaju i mocy lasera. Koszt diod laserowych o dużej mocy może wynosić od kilkuset dolarów do kilku tysięcy dolarów. Rozmiar i styl opakowania lasera również może mieć wpływ na koszt. W niektórych przypadkach diody laserowe mogą kosztować zaledwie 1 USD za laser.

Cena lasera diodowego może wahać się od ośmiuset dolarów do ponad ośmiu tysięcy dolarów. Koszt lasera diodowego zależy od rodzaju i liczby zastosowań, do których będzie używany. W przypadku zastosowań konsumenckich na dużą skalę koszt będzie niższy niż w przypadku zastosowań dla niewielkiej liczby użytkowników. Przykładami zastosowań konsumenckich o dużej skali są wskaźniki laserowe, myszy optyczne i niwelatory. Inne zastosowania obejmują telekomunikację, takie jak pompowanie sygnałów komunikacyjnych w zakresie bliskiej podczerwieni.

W przeciwieństwie do laserów półprzewodnikowych, lasery diodowe mają ograniczoną żywotność. Standardowy laser diodowy może wytrzymać około piętnastu milionów impulsów zanim będzie musiał zostać wymieniony. Niemniej jednak, wysokiej jakości laser diodowy może kosztować siedemdziesiąt dwa tysiące dolarów. Ważne jest, aby znać koszt lasera diodowego przed zainwestowaniem w niego.

Lasery diodowe nie są pokrywane przez wszystkie plany ubezpieczeń zdrowotnych. W związku z tym należy rozważyć, czy koszt kosmetycznego zabiegu laserowego jest warty dodatkowego wydatku. Procedura jest mniej inwazyjna niż inne metody chirurgiczne i może zaoszczędzić czas i pieniądze. Laser jest świetną opcją, jeśli Twoim celem jest poprawa wyglądu. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed podjęciem decyzji o zabiegu.

Koszt lasera diodowego może się znacznie różnić w zależności od potrzebnej mocy. Ponieważ technologia staje się bardziej przystępna, koszt lasera może spaść do rozsądnej kwoty. Należy jednak pamiętać, że koszt końcówki może stanowić od trzydziestu do czterdziestu procent całkowitego kosztu urządzenia.

Podobne tematy