Jeśli Twoje paznokcie u rąk lub nóg uległy złamaniu, możesz zastanawiać się jak to wygląda. Istnieje wiele objawów, których należy szukać, a także możliwości leczenia. Na szczęście większość złamań paznokci można łatwo wyleczyć w domu. Pierwszym krokiem jest zastosowanie nacisku na złamany paznokieć. Powinieneś trzymać nacisk przez pięć do 10 minut.

Objawy złamania paznokci

Jeśli zauważasz pęknięcia lub wgłębienia w swoich paznokciach, możesz mieć niedobór składników odżywczych. Dieta o wysokiej zawartości żelaza może pomóc. Pokarmy bogate w żelazo obejmują wołowinę karmioną trawą, szpinak, ostrygi i ciemną czekoladę. Możesz również zauważyć tendencję do samounicestwiania się.

Jeśli masz łamliwe paznokcie, być może musisz udać się do lekarza. Może to być oznaka choroby podstawowej, takiej jak niedobór wapnia. Niedobór wapnia można skorygować poprzez spożywanie większej ilości pokarmów bogatych w wapń lub przyjmowanie suplementów. Łamliwe paznokcie mogą być również oznaką starzenia się lub długotrwałego narażenia na działanie substancji chemicznych. Aby zapobiec łamliwości paznokci, chroń swoje palce i paznokcie, nosząc rękawiczki i regularnie je nawilżając.

Twoje paznokcie potrzebują tlenu, aby rosnąć zdrowe i silne. Hemoglobina przenosi tlen do komórek paznokci, więc jeśli masz niski poziom hemoglobiny, Twoje paznokcie będą łamliwe. Może to być również oznaką choroby nerek lub płuc. Dodatkowo, łamliwe paznokcie mogą być objawem zespołu Raynauda, stanu, w którym problemy z krążeniem występują w dłoniach.

Opcje leczenia

W przypadku łamliwości paznokci dostępnych jest kilka różnych opcji leczenia. Można na przykład przepisać doustną suplementację witamin, aminokwasów i pierwiastków śladowych, które pomogą wzmocnić i zrestrukturyzować łamliwą płytkę paznokcia. Alternatywnie można zdecydować się na zastosowanie miejscowego lakieru lub kremu nawilżającego na dotknięte chorobą miejsca.

Łamliwe paznokcie są powodowane przez wiele czynników. Nadmierna ekspozycja na wilgoć jest częstą przyczyną. Wiek również może powodować, że paznokcie stają się kruche i matowe. Z wiekiem paznokcie stają się zwykle grubsze i bardziej kruche. Niektórzy ludzie mogą również mieć niedobór żelaza, co może powodować, że ich paznokcie stają się kruche i łamią się. Suplementacja żelaza jest powszechnym sposobem leczenia tego stanu.

Pomocne mogą być również różne zmiany stylu życia. Jeśli zauważysz, że Twój paznokieć rozdwoił się lub rozdwaja, być może najlepiej będzie odwiedzić lekarza. Często rozdwojone paznokcie są spowodowane urazami fizycznymi, ale mogą być również spowodowane zużyciem, niedoborem składników odżywczych i innymi. Chociaż nie da się zapobiec rozdwajaniu się paznokci, można zminimalizować ich wygląd nosząc rękawiczki i unikając ostrych środków chemicznych.

Jeśli w przeszłości zdarzało Ci się łamać paznokcie i nie znalazłeś jeszcze przyczyny, być może będziesz chciał rozważyć plan leczenia łamania się paznokci. Choć na ogół nie zagrażają one życiu, łamanie się paznokci jest nieatrakcyjnym objawem innych problemów zdrowotnych. Na przykład, możesz mieć niski poziom żelaza i łamliwe paznokcie jako efekt uboczny chemioterapii lub promieniowania. Ponadto, Twoje paznokcie mogą być łamliwe, jeśli miałeś niedobór żelaza lub problemy z tarczycą.

Jeśli jesteś zaniepokojony infekcją grzybiczą, twój dostawca usług medycznych może przepisać lek na receptę, aby leczyć ten stan. Lek ten może być przyjmowany doustnie lub w postaci kremu. W zależności od konkretnego schorzenia, doustne leki przeciwgrzybicze mogą zawierać flukonazol lub itrakonazol. Inne opcje obejmują miejscowe kremy przeciwgrzybicze i maści. Niezależnie od tego, jakie leczenie wybierzesz, pamiętaj, aby przyjąć zalecany kurs leków.

Stan zwany onycholizą występuje, gdy paznokcie oddzielają się od łożyska. W większości przypadków stan ten jest bezbolesny, ale może być zaraźliwy jeśli jest spowodowany przez grzyby. W przypadku wystąpienia tego stanu należy niezwłocznie udać się do lekarza. Onycholiza może być oznaką poważniejszego stanu.

Oznaki choroby podstawowej

Jeśli Twoje paznokcie często się łamią, może to być oznaką choroby podstawowej. Istnieje szereg oznak i objawów, na które należy uważać, takich jak zaczerwienienie i obrzęk. Jeśli zauważysz oznaki łamania się paznokci i obrzęk, możesz chcieć zwrócić się o pomoc do lekarza.

Oprócz łamania się paznokci, możesz zauważyć zmiany w fałdach paznokciowych. Fałdy paznokciowe nazywane są fałdami dystalnymi i są związane przez eponychium. Więzadło przednie i fałd dystalny określają fałd paznokciowy. Stan ten może być spowodowany wieloma stanami chorobowymi.

Choroba łamliwych paznokci jest zaburzeniem polimorficznym, które dotyczy około 20% populacji. Częściej występuje u kobiet i osób starszych. Zaburzenie to objawia się klinicznie jako onychoschizia, w wyniku której dochodzi do poprzecznego lub płytkowego rozszczepienia wolnego brzegu płytki paznokciowej.

Zmiana kształtu lub koloru paznokcia może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym. Zakażony obszar może powodować wrastanie pod paznokieć. Jeśli zakażenie staje się ciężkie, paznokieć może całkowicie pęknąć. Pitting może być również oznaką choroby ogólnoustrojowej. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć stan chorobowy. Przerośnięte, grube lub odbarwione paznokcie mogą być objawem przewlekłego schorzenia, takiego jak łuszczyca lub słabe krążenie.

Stan Twoich paznokci jest wskaźnikiem Twojego ogólnego stanu zdrowia. Lekarz może ocenić Twoje paznokcie, aby sprawdzić, czy nie wykazują one nieprawidłowości i pomóc w określeniu schorzeń leżących u ich podstaw. Wiele nieprawidłowości paznokci jest związanych z chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak anemia czy nadczynność tarczycy. Jeśli zauważysz któryś z tych stanów, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Objawy urazu

Objawy złamania paznokcia mogą być różne – od bólu związanego ze szczeliną do krwawienia i drobnych czerwonych linii pod płytką paznokcia. Niektóre z nich są spowodowane infekcją i mogą być oznaką poważniejszego schorzenia podstawowego. Na przykład, jeśli doświadczasz łamania paznokci w połączeniu z zapaleniem i paronychią, może to być oznaką podstawowej choroby zapalnej, takiej jak toczeń rumieniowaty lub łuszczyca.

Łamliwe paznokcie są często spowodowane podstawowymi problemami zdrowotnymi i mogą być oznaką takich stanów jak niedobór żelaza lub niedoczynność tarczycy. W przypadku zauważenia któregokolwiek z tych objawów należy skonsultować się z lekarzem. Dla tych, którzy cierpią z powodu regularnego łamania się paznokci, leczenie choroby podstawowej jest dobrym pierwszym krokiem.

Łamanie się paznokci może być również spowodowane infekcją bakteryjną. Infekcja ta rozwija się zazwyczaj w fałdzie skóry wokół paznokcia. Infekcja ta może prowadzić do obrzęku i pojawienia się ropy. Czasami infekcja ta jest również związana z zakażeniem candida. Gdy zakażenie jest spowodowane przez bakterie Staphylococcus aureus, skóra leżąca obok paznokcia ulegnie zakażeniu i może być widoczna żółto-zielona wydzielina.

Podobne tematy