Nie ma przestojów po depilacji laserowej, ale może być potrzebnych kilka zabiegów, aby skutecznie zredukować wszystkie włosy w wybranym obszarze. Po zabiegu może wystąpić lekkie zaczerwienienie wokół mieszków włosowych, ale zwykle ustępuje ono w ciągu kilku dni. Pierwsze wyniki zaczynają pokazywać w około jeden do dwóch tygodni, a włosy zaczynają wypadać w tym samym okresie czasu.

Efekty uboczne depilacji laserowej

Chociaż depilacja laserem diodowym jest jedną z najczęstszych technik usuwania włosów, istnieją pewne skutki uboczne, które mogą wystąpić po zabiegu. Procedura może pozostawić cię z wysypką, zaczerwienieniem i dyskomfortem. Ponadto, może to być krępujące, aby mieć procedurę wykonaną na obszarze ciała, który jest wysoce pigmentowany.

Naukowcy z Polski i Wielkiej Brytanii odnotowali dobre wyniki usuwania włosów laserem diodowym u pacjentów rasy mieszanej. Zauważają oni jednak, że pacjenci rasy mieszanej mogą reagować inaczej niż pacjenci o podobnych typach skóry. Dlatego ważne jest dostosowanie ustawień do typu skóry i historii etycznej każdego pacjenta.

Procedura obejmuje użycie silnych laserów i może spowodować uszkodzenie oczu. Dlatego zarówno lekarz, jak i pacjent powinni nosić ochronne okulary. Ponadto, proces może spowodować infekcję, jeśli laser uszkodzi mieszki włosowe. Jeśli doświadczasz tych skutków ubocznych, powinieneś traktować ten obszar jak ranę. W przypadku wystąpienia infekcji należy natychmiast skontaktować się z dermatologiem. Należy również powstrzymać się od stosowania antybiotyków dostępnych bez recepty na dotkniętym obszarze.

Skuteczność depilacji laserowej

Depilacja laserem diodowym jest skuteczną metodą pozbywania się niechcianych włosów. Działa poprzez ukierunkowanie na trzon włosa w jego fazie wzrostu, który jest głębszy niż trzon włosa znajdujący się w wosku i pęsecie. Zabieg może skutecznie usunąć niechciane owłosienie na dużych obszarach ciała i często wymaga mniejszej liczby sesji niż depilacja woskiem i pęsetą. Jednak częstotliwość sesji będzie zależała od rodzaju i grubości włosów anatomicznych na obszarze poddawanym zabiegowi.

Dioda laserowa działa poprzez stymulację produkcji nowego kolagenu. W kolejnych sesjach nieleczone włosy będą wypadać. Zaleca się kilka sesji, przy czym pierwsza trwa do dziesięciu minut. Ponadto pacjenci nie powinni wystawiać leczonych obszarów na działanie słońca przez dwa tygodnie przed kolejną sesją.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, najlepiej jest znaleźć urządzenie o dużej mocy. Wysokiej jakości laser diodowy może dostarczyć miliony impulsów. W przeciwieństwie do IPL, lasery diodowe mają dłuższą żywotność i mogą działać przez wiele lat. IPL wymaga jednak częstej wymiany końcówki i lampy błyskowej, co zwiększa koszt leczenia. Wielkość leczonego obszaru pomoże określić typ lasera diodowego do usuwania włosów , aby wybrać . Na przykład mniejszy obszar będzie wymagał mniejszej liczby strzałów, natomiast większy obszar będzie wymagał lasera o większej mocy.

Bezbolesny charakter depilacji laserowej

Depilacja laserowa jest jednym z najlepszych sposobów na wyeliminowanie niechcianych włosów na ciele. Procedura ta jest bezpieczna dla wszystkich rodzajów skóry i jest uważana za bardzo bezbolesną. W przeciwieństwie do golenia, które może powodować wrastanie włosków i małe skaleczenia, depilacja laserem diodowym nie powoduje żadnego bólu podczas leczenia. W trakcie zabiegu obszar jest chłodzony lodem, aby zminimalizować jakikolwiek dyskomfort lub obrzęk.

Podczas zabiegu laser diodowy emituje impulsy światła podczerwonego, które stopniowo podgrzewają mieszki włosowe w podskórnej warstwie skóry. Ciepło wytwarzane przez laser stopniowo eliminuje włosy ze skóry. Proces ten jest bezpieczny dla większości typów skóry i może być stosowany na dużych obszarach.

Przed zabiegiem depilacji laserowej wymagany jest kompleksowy wywiad medyczny. Lekarz powinien poszukać podstawowych warunków medycznych, które mogą wykluczyć procedurę, w tym ciąży. Jeśli u pacjenta występuje wirus opryszczki pospolitej (herpes simplex) w miejscu zabiegu lub w jego pobliżu, przed zabiegiem laserowym należy przeprowadzić profilaktyczne leczenie przeciwwirusowe. Pacjent, który próbował innych metod usuwania włosów, takich jak woskowanie lub elektroliza, powinien przedstawić dokumentację dotyczącą poprzednich zabiegów.

Skuteczność depilacji laserowej na skórze pigmentowanej

Depilacja laserowa u osób ze skórą pigmentowaną stanowi szczególne wyzwanie, ze względu na zwiększoną zawartość melaniny w ich naskórku. Pomimo tego, kilka laserów dermatologicznych posiada odpowiednie długości fal dla tego typu skóry. Na przykład lasery Nd:YAG są w stanie przeniknąć do skóry właściwej na głębokość od pięciu do siedmiu milimetrów, co pozwala na uszkodzenie mieszków włosowych przy mniejszym uszkodzeniu naskórka.

Jeśli szukasz szybkiej i bezpiecznej procedury, depilacja laserowa jest najlepszym rozwiązaniem dla skóry pigmentowanej. Długość fali lasera jest absorbowana przez pigment w mieszku włosowym. Jednak zabieg musi być ostrożny i konserwatywnie wykonywany na osobach o ciemniejszej skórze. Z tego powodu zawsze warto przed poddaniem się zabiegowi wykonać próbny zabieg na skórze.

Laser stosowany w depilacji laserowej na skórze pigmentowanej ma niski wskaźnik powikłań, ale nadal możliwe jest wystąpienie hiperpigmentacji po kilku zabiegach. W zależności od rodzaju skóry pigmentowanej może być konieczne wykonanie wielu zabiegów. Niemniej jednak, długoterminowe wyniki depilacji laserowej na skórze pigmentowanej są doskonałe i mogą utrzymywać się przez trzy do sześciu miesięcy.

Podobne tematy