Grzybica paznokci u stóp – jak ją leczyć i jak jej zapobiegać?
Grzybica paznokci u stóp to powszechny, ale trudny do wyleczenia problem estetyczny. Każdy, kto lubi nosić latem sandały z odkrytymi palcami, ceni sobie estetyczny wygląd paznokci u stóp. Ale grzybica to przede wszystkim problem zdrowotny. Infekcje grzybicze nie ustępują samoistnie, a nieleczone szybko się rozprzestrzeniają na inne paznokcie, nawet u rąk. Najskuteczniejszym rozwiązanie jest laserowe leczenie grzybicy paznokci. Ważna jest też profilaktyka, aby zapobiec nawrotom choroby.
Przyczyny grzybicy paznokci u stóp
Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do pojawienia się grzybicy paznokci u stóp. Zarazić można się zwłaszcza w miejscach publicznych, gdzie chodzi się boso, np. korzystając z basenu, sauny, prysznica w siłowni czy nawet łazienki w pokoju hotelowym. Choć początkowo objawy grzybicy paznokci nie są uciążliwe, ta przykra dolegliwość nie powinna być bagatelizowana, ponieważ w zaawansowanym stadium jest uciążliwa, nieestetyczna i trudna do wyleczenia.
Jak objawia się grzybica? Paznokieć stopniowo zmienia barwę: najpierw pojawiają się białe, później żółte, a w zaawansowanym stadium – brązowe przebarwienia. Następnie paznokieć rozwarstwia się, łuszczy i pogrubia strukturę. Za sprawą złogów grzybiczych pod paznokciem pojawia się nieprzyjemny zapach.
Laserowe leczenie grzybicy paznokci
Laserowe leczenie grzybicy paznokci to innowacyjna metoda walki z tą przypadłością. Pozwala na całkowite usunięcie drobnoustrojów i jednocześnie wzmacnia odporność, zmniejszając ryzyko ponownego rozwoju. Specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie wykonują leczenie grzybicy paznokci przy pomocy nowoczesnego lasera Lunula, stworzonego specjalnie w tym celu. Urządzenie to dysponuje dwiema długościami fali: 405 nm (zabija grzyby zagnieżdżone pod płytką paznokcia) oraz 635 nm (pobudza procesy immunologiczne paznokcia). Procedura jest całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna. Kuracja nie wymaga rekonwalescencji.
Laserowe leczenie grzybicy paznokci rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia z pozostałości lakieru i innych zanieczyszczeń. Następnie stopa umieszczana jest pod strumieniem światła laserowego. W większości przypadków wystarczy tylko jedna 12-minutowa sesja na jedną stopę. Światło lasera przenika przez paznokieć, nie uszkadzając jego struktury. Dla uzyskania optymalnych rezultatów konieczne jest wykonanie 3-4 powtórzeń w tygodniowych odstępach. Po zabiegu laserowego leczenia grzybicy paznokcie, odrastając, odzyskują zdrowy, różowy kolor, blask i połysk. Oznacza to, że efekty widoczne są w ciągu kilku miesięcy, ponieważ tyle trwa naturalny wzrost paznokci u stóp.
Jak zapobiegać grzybicy paznokci?
Chociaż trudno jest uniknąć zakażenia mikroskopijnymi drobnoustrojami, które powodują grzybicę paznokci u stóp (znajdują się wszędzie tam, gdzie jest ciepło, ciemno i wilgotno), odpowiednia profilaktyka może zmniejszyć ryzyko zarażenie się tą chorobą dermatologiczną. Jak należy postępować?
- Ostrożnie obcinaj paznokcie, aby uniknąć skaleczeń. Przerwanie ciągłości naskórka w okolicy paznokcia sprzyja rozwojowi grzybicy. Narzędzia do pedicure’u zawsze dezynfekuj przed i po użyciu.
- Noś tylko dobrze dopasowane buty, które pozwolą Twoim stopom oddychać.
- Jeśli zmoczyłeś lub spociłeś stopy, jak najszybciej zmień buty i skarpetki na suche.
- Spryskuj buty dostępnym bez recepty produktem przeciwgrzybiczym.
- Noś buty ochronne w miejscach publicznych, takich jak basen czy szatnia na siłowni.
- Jeśli dużo biegasz lub uprawiasz inną aktywność, regularnie sprawdzaj stopy i palce u nóg. Jesteś w grupie ryzyka i im wcześniej wykryjesz grzybicę paznokci u stóp, tym skuteczniejsze będzie jej ewentualne leczenie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia grzybicy paznokci, skonsultuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.
Podobne tematy