Lampa do suszenia paznokci wystawia użytkowników na działanie szkodliwych promieni UV i powinny jej unikać osoby, które są wrażliwe na słońce. Również osoby, które przyjmują pewne leki, takie jak estrogeny lub doustne środki antykoncepcyjne, powinny unikać używania lampy do paznokci. Powinny one również usunąć wszelkie produkty do pielęgnacji skóry, które mają na sobie przed użyciem lampy do paznokci. Substancje chemiczne zawarte w produktach do pielęgnacji skóry mogą zwiększyć wrażliwość na promienie UV.

Lampy do paznokci UV zawierają niski poziom promieni UV

To, czy lampy do paznokci zawierają promienie UV, zależy od preferencji użytkownika i rodzaju lampy. Istnieją dwa główne rodzaje lamp do paznokci, UV i LED. Oba emitują promieniowanie ultrafioletowe, głównie w postaci promieni UVA. Amerykańska Akademia Dermatologiczna zaleca, aby podczas manicure użytkownicy nosili na dłoniach krem z filtrem przeciwsłonecznym oraz rękawiczki bez palców.

Promieniowanie UV wytwarzane przez lampy UV do paznokci nie jest wystarczające, aby wywołać raka skóry, ale wciąż jest wystarczające, aby spowodować uszkodzenia skóry. Badanie przeprowadzone przez firmę CND, lidera w branży paznokciowej, wykazało, że pojedyncza ekspozycja na światło lampy UV do paznokci jest równoważna ośmiu godzinom oświetlenia fluorescencyjnego w pomieszczeniach.

Narażenie na promieniowanie UV generowane przez lampę UV do paznokci w salonie paznokciowym jest równoważne około 15 do 22 dżuli na metr kwadratowy, co stanowi dzienny zalecany limit narażenia dla pracowników zewnętrznych. Użytkownicy rekreacyjni powinni jednak unikać ekspozycji na promieniowanie UV przez ponad osiem godzin.

W badaniu przeprowadzonym w 2009 r. stwierdzono, że lampy UV do paznokci są bezpieczne w użyciu, o ile poziom promieniowania UV jest niski. Nie odnotowano przypadków raka skóry wśród użytkowników lamp UV do paznokci, ale w badaniu nie określono dokładnej przyczyny. Jednak wiele osób nadal martwi się o ryzyko związane z ekspozycją na promieniowanie UV. Lampy do paznokci

LED emitują śladowe ilości promieni UV Lampy do paznokci

LED emitują jedynie śladowe ilości promieni UV, co czyni je bezpiecznymi do stosowania podczas manicure. Jednak niektórzy ludzie nadal martwią się o ryzyko zdrowotne związane z nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV. Amerykańska Akademia Dermatologiczna zaleca stosowanie filtrów przeciwsłonecznych na dłoniach oraz rękawiczek bez palców podczas wykonywania manicure.

Płytka elektroniczna lampy LED do paznokci zawiera czujniki, które kontrolują czas, przez jaki diody LED pozostają włączone. Posiada ona również czujniki ruchu, które wyłączają się automatycznie, gdy lampa zbytnio się nagrzeje. Przed użyciem lampy LED do paznokci należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi. Należy również odłączyć zasilacz, gdy nie jest używany. Lampa LED do paznokci poprawi wygląd i odczucie Twoich paznokci.

Lampa System III została opracowana w 1984 roku przez George’a Schaeffera, prezesa OPI Products. Nie uważał on, że ekspozycja na światło UV przez osiem godzin dziennie jest bezpieczna. Dlatego opracował nową lampę, która zamiast światła UV wykorzystywała światło widzialne. Lampa System III mogła głęboko utwardzić paznokieć, ale mogła utwardzić tylko jeden paznokieć w tym samym czasie.

Lampa LED do paznokci emituje maleńkie, śladowe ilości promieni UV, ale są one niezwykle małe i dlatego są zdrowe w użyciu. Ważne jest, aby chronić się przed tymi promieniami poprzez noszenie rękawic anty-UV. Rękawiczki te wykonane są z miękkiego materiału lycra i są niedrogie. Chronią one Państwa ręce przed szkodliwymi promieniami UVA i UVB, ale pozwalają paznokciom oddychać.

Lampy UV do paznokci są bezpieczniejsze

Wybierając lampę UV do paznokci, szukaj takiej, która emituje tylko UVA-1, najbezpieczniejszą część spektrum ultrafioletowego. Paznokcie powinny być wystawione na działanie UVA-1 tylko przez kilka minut dwa razy w tygodniu. Ta ilość ekspozycji jest równoważna mniej niż dwie minuty ekspozycji w świetle dziennym. Chociaż może się to wydawać dużo, faktem jest, że bezpiecznie jest mieć dwutygodniowy manicure UV bez ryzyka raka skóry.

Lampy do paznokci UV mogą być wykonane przy użyciu diod LED lub światła fluorescencyjnego. Chociaż nie zapewniają one tego samego poziomu promieniowania UVB, emitują najbezpieczniejszą część spektrum ultrafioletowego, UVA-1. Lampy te mogą bezpiecznie leczyć Twoje dłonie i paznokcie i mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju raka i innych poważnych problemów zdrowotnych. Lampy LED do paznokci są doskonałą opcją dla każdego, kto obawia się ryzyka zdrowotnego związanego z ekspozycją na promieniowanie UV.

Chociaż niektórzy ludzie mogą mieć obawy dotyczące bezpieczeństwa lamp UV do paznokci, ostatnie badania wskazują, że są one bezpieczne. W badaniu przeprowadzonym przez Lighting Science, naukowcy stwierdzili, że tylko 20% światła UVA z lamp UV do paznokci przekroczyło poziom występujący w naturalnym świetle słonecznym. Ponadto, lampy do paznokci wykorzystują specjalne wewnętrzne filtry, które eliminują praktycznie całe UVB ze światła.

Główną funkcją lampy UV do paznokci jest przyspieszenie procesu suszenia. W niektórych przypadkach lampy te mogą skrócić czas suszenia nawet 3-krotnie! Dodatkowo zastosowanie diod LED nie wpływa na jakość lakieru do paznokci. Są bezpieczniejsze i zużywają mniej energii niż światło UV. Dłuższa żywotność lamp

Lampy LED do paznokci mają dłuższą żywotność niż żarówki fluorescencyjne. Mogą działać przez kilka lat, co pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze na usługach salonu. W szczególności żarówki LED wytrzymują 50 000 godzin, co oznacza, że nie musisz ich tak często wymieniać. Oznacza to, że możesz zaoszczędzić setki dolarów rocznie na żarówkach.

Kolejną zaletą lamp LED jest to, że mogą one utwardzać lakier żelowy znacznie szybciej niż lampy UV. Lampy UV mogą potrzebować do dwóch minut, aby utwardzić żelowy lakier, podczas gdy lampy LED mogą utwardzić jedną warstwę w 30 sekund. Co więcej, lampa LED może utwardzić wzór na paznokciach w ciągu piętnastu sekund.

Lampy LED do paznokci mogą działać dłużej, jeśli będziesz o nie dbać. Kiedy kupujesz jedną, sprawdź gwarancję i inne cechy. Gwarancja obejmuje wszelkie wady, które są spowodowane przez lampę. Sprawdź również, czy istnieje automatyczny czujnik temperatury, funkcja pamięci czasu, ochrona przed przegrzaniem itp. Te funkcje są korzystne, ponieważ nie będziesz musiał się martwić o złamanie lampy LED lub uszkodzenie paznokcia.

Lampy LED do paznokci są dobrym rozwiązaniem, jeśli dbasz o swoje paznokcie. Są łatwe w utrzymaniu i trwają dłużej niż lampy UV. Ponadto są one tańsze. Lampy LED do paznokci mają zazwyczaj moc 36 watów. Jednak będziesz musiał wymienić żarówki, jeśli kiedykolwiek będziesz musiał.

Lampy UV do paznokci są podobne do łóżek opalających

Promienie UV z lamp UV do paznokci są bardzo podobne do tych emitowanych przez łóżka opalające. W badaniu przeprowadzonym przez Bollarda i wsp. stwierdzono, że ryzyko wystąpienia raka skóry w wyniku stosowania lamp UV do paznokci jest niewielkie. Chociaż ta metoda opalania nie jest zalecana dla każdego, jest bezpieczniejsza niż wystawianie się na działanie promieni ultrafioletowych słońca. Lampy UV do paznokci są bezpieczne przez maksymalnie osiem minut dziennie. Jednak w przypadku dłuższej ekspozycji ryzyko wzrasta.

Lampy UV do paznokci są regulowane przez FDA jako produkt elektroniczny emitujący promieniowanie, a FDA oferuje kompleksowe zasoby dla konsumentów, aby dowiedzieć się o bezpieczeństwie tego zabiegu. Jednak w przeciwieństwie do łóżek opalających, lampy UV do paznokci wytwarzają znacznie niższe poziomy UVA niż łóżka opalające. Intensywność światła UV z łóżek opalających wynosi około 1200W w porównaniu z czterema do 54W z lamp UV do paznokci.

Pomimo porównania lamp UV do paznokci z łóżkami opalającymi, Rada Producentów Paznokci zaprzecza temu. Według rady, typowe narażenie na promienie UV podczas wykonywania profesjonalnego zabiegu na paznokciach UV nie jest bardziej szkodliwe niż narażenie na naturalne światło słoneczne podczas jazdy samochodem. Ponadto, w przeciwieństwie do łóżek opalających, lampy UV do paznokci nie opalają ani nie przypalają palców.

Lampy UV do paznokci mają wiele zastosowań. Można je stosować do utwardzania paznokci żelowych UV, paznokci akrylowych i tradycyjnych lakierów do paznokci. Światło zabija również wszelkie bakterie, które mogą sprawić, że paznokcie z czasem zżółkną lub wyblakną.

Lampy UV do paznokci mogą powodować raka skóry

Debata nad tym, czy lampy UV do paznokci mogą powodować raka skóry rozpoczęła się po opublikowaniu dwóch opisów przypadków z 2009 roku. Kobiety te, obie pracujące w pomieszczeniach, zachorowały na nieczerniakowego raka skóry na dłoniach i obie regularnie używały lamp UV do paznokci. W jednym z przypadków były one narażone na działanie lamp UV do paznokci nawet osiem razy w roku.

Ilość promieniowania UV emitowanego przez lampy do paznokci jest stosunkowo niska w porównaniu z zalecanym limitem dla osób pracujących na zewnątrz, ale częste wizyty w salonach paznokci mogą sumować się do powtarzalnej ekspozycji na promienie ultrafioletowe. Te promienie UV powodują fotostarzenie i wyższe ryzyko raka skóry w porównaniu z naturalnym światłem słonecznym.

Chociaż istnieje niewiele dowodów łączących lampy UV do paznokci z rakiem skóry, wpływ promieniowania UV na skórę jest dobrze znany. Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca nakładanie na dłonie filtrów przeciwsłonecznych oraz noszenie rękawiczek bez palców podczas manicure, aby zminimalizować ekspozycję na promieniowanie UVA. Więcej informacji na temat zagrożeń związanych z lampami UV do paznokci można znaleźć na stronie American Academy of Dermatology.

Naukowcy przeanalizowali 17 jednostek świetlnych z 16 różnych salonów. Każda żarówka emitowała różne poziomy promieniowania ultrafioletowego. Żarówki różniły się również mocą, co może wpływać na ilość promieniowania UV emitowanego przez daną lampę. Lampy o wyższej mocy emitowały więcej promieniowania UV. Chociaż wpływ promieniowania UV na skórę może być tymczasowy, częsta ekspozycja może spowodować znaczne uszkodzenia komórek skóry.

Podobne tematy