Jeśli zastanawiasz się, czy brak witamin w Twojej diecie powoduje, że Twoje paznokcie są łamliwe, nie jesteś sama. Niedobory witaminy A i cynku są częstą przyczyną łamliwych paznokci, podobnie jak niedobory biotyny. Te składniki odżywcze są ważne dla utrzymania zdrowych paznokci, więc ważne jest, aby uzupełnić te składniki odżywcze za pomocą odpowiednich pokarmów.

Niedobór biotyny powoduje łamliwe paznokcie

Istnieją dowody na poparcie twierdzeń, że suplementy biotyny mogą pomóc łamliwym paznokciom. Trzy małe badania, z których jedno nie miało grupy placebo, wykazały, że suplementacja biotyną znacząco zmniejszyła łamliwość paznokci u kobiet. Uczestnicy wykazali zmniejszone rozdwajanie i pogrubianie paznokci. Ponadto, paznokcie suplementowane biotyną były znacznie mniej narażone na złamania.

Inne możliwe przyczyny łamliwych paznokci to anemia z niedoboru żelaza i niektóre schorzenia wątroby. Jeśli zauważysz łamliwe paznokcie, czas udać się do lekarza. Problem ten może być objawem poważnej choroby podstawowej, takiej jak choroba tarczycy, niedokrwistość z niedoboru żelaza lub niedoczynność tarczycy.

Biotyna jest witaminą z grupy B, która naturalnie występuje w takich produktach jak jajka, banany i pełne ziarna. Według Institute of Medicine, przeciętna osoba dorosła powinna spożywać 30 mikrogramów biotyny każdego dnia. Na szczęście spożycie biotyny można łatwo osiągnąć dzięki zbilansowanej diecie.

Brak biotyny może również prowadzić do łamliwych paznokci, wysypek skórnych i wypadania włosów. Niektóre osoby są bardziej narażone na niedobór biotyny. Osoby żywione pozajelitowo lub przyjmujące antybiotyki są bardziej narażone na niedobór biotyny.

Niedobór witaminy A powoduje łamliwe paznokcie

Łamliwe paznokcie są często kruche i rozdrobnione, mają żółty odcień. Istnieje wiele przyczyn łamliwych paznokci, w tym ostre środki czyszczące, reakcje alergiczne i anemia. Jeśli uważasz, że możesz mieć niedobór witamin, zgłoś się do lekarza. Może on przepisać Ci leki, które złagodzą ten stan. Pomocne mogą być również suplementy doustne.

Inną przyczyną łamliwych paznokci jest brak witaminy A, która jest odpowiedzialna za produkcję skóry, która jest zdrowa i silna. Witamina A jest niezbędna dla zdrowia naszej skóry, dlatego powinniśmy jeść pokarmy bogate w tę witaminę. Niedobór witaminy A może powodować łamliwe paznokcie zarówno u dzieci jak i dorosłych. Jeśli masz łamliwe paznokcie, skonsultuj się z lekarzem w celu postawienia właściwej diagnozy.

Podczas gdy niedobór witaminy A jest najczęstszą przyczyną łamliwych paznokci, istnieją również inne przyczyny. Brak biotyny również może prowadzić do łamliwych paznokci, podobnie jak brak ryb lub jaj. Inne przyczyny to choroby związane z nieprawidłowym wchłanianiem i zaburzeniami używania alkoholu. Łamliwe paznokcie charakteryzują się również podłużnymi rowkami, które mogą pojawić się w jednym lub kilku paznokciach. Dodatkowo mogą im towarzyszyć białe plamy pod paznokciem.

Chociaż brak witaminy A może powodować łamliwe paznokcie, u niektórych osób nie występują żadne objawy. Łamliwe paznokcie mogą być również objawem ukrytego problemu medycznego, takiego jak niedobór żelaza, łuszczyca lub anemia. Niedobory witamin mogą być leczone poprzez korygowanie podstawowej przyczyny. Suplementy witaminowe mogą poprawić stan zdrowia, natomiast w przypadku narażenia na działanie pewnych środowisk, konieczne może być podjęcie specjalnych środków.

Niedobór wapnia powoduje łamliwe paznokcie

Brak wapnia jest jedną z najczęstszych przyczyn łamliwych paznokci. Ten minerał odgrywa kluczową rolę w kilku funkcjach organizmu, w tym we wzroście kości i zębów. Kiedy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości wapnia, zaczyna on wykorzystywać swoje zapasy wapnia w kościach i zębach, aby uzupełnić jego brak. Podczas gdy stan ten może wykazywać niewielkie lub żadne objawy we wczesnych stadiach, niedobór będzie powoli prowadzić do innych problemów zdrowotnych. Bez wapnia kości stają się słabe i bardziej podatne na urazy i złamania.

Inną przyczyną jest brak witaminy D. Witamina D jest niezbędna dla skóry i paznokci, a jej brak może powodować łamliwość paznokci. Suplementacja witaminą D może pomóc w leczeniu tego problemu i poprawić zdrowie paznokci. Pomaga również wzmocnić układ odpornościowy organizmu. Jeśli cierpisz na jej niedobór, możesz skonsultować się z lekarzem.

Brak wapnia może również powodować nadmiernie suche paznokcie. Suche paznokcie są tak samo kruche jak łamliwe i mogą się łatwo łamać. Łuszczą się w drobnych kawałkach, a skóra wokół paznokcia jest również sucha. Temu stanowi często towarzyszy egzema i inne zaburzenia skórne.

Chociaż niedobór wapnia powoduje łamliwość paznokci, istnieje wiele sposobów na jego leczenie. Suplementy witaminowe, zwłaszcza witamina E, wykazały pewną skuteczność.

Niedobór cynku powoduje acrodermatitis enteropathica

Niedobór cynku powoduje stan znany jako acrodermatitis enteropathica, chorobę, która może dotyczyć skóry osób dorosłych. Zaburzenie to powszechnie dotyka ludzi w wieku od czterdziestu do pięćdziesięciu lat i jest spowodowane brakiem cynku. Stan ten może również prowadzić do łysienia i leukocytozy.

Podobne tematy