Rozdwojone paznokcie mogą pojawić się z różnych powodów. Wśród nich można wymienić brak żelaza lub witaminy B-12, nadmierną ekspozycję na wilgoć oraz nadużywanie zmywacza do paznokci. Istnieje kilka prostych środków zaradczych na rozdwajające się paznokcie, które mogą pomóc Ci pokonać ten problem. Możesz również spróbować użyć rękawiczek nitrylowych, aby zapobiec przedostawaniu się włosów do rozdwojonych paznokci.

Niedobór witaminy B-12

Jeśli Twoje paznokcie mają niebieskawy odcień lub mają nieregularne wzory, mogą być wynikiem niedoboru witaminy B-12. Jeśli masz takie objawy, powinnaś zgłosić się do lekarza. Suplementacja witaminą B12 to bardzo dobry sposób na zaradzenie problemowi.

Witamina B12 jest ważna dla wzrostu i zdrowia Twoich paznokci. Odgrywa również rolę w tworzeniu czerwonych krwinek, funkcjonowaniu nerwów i produkcji DNA. Jest również wymagana przez żelazo, które jest istotnym składnikiem zdrowych paznokci. Kiedy Twoje paznokcie mają niedobór witaminy B12, zmieniają się, stając się niebieskie i rozwijając smugi i pęknięcia.

Witamina B-12 jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który pomaga organizmowi rozkładać kwasy tłuszczowe i utrzymywać zdrowe komórki nerwowe. Źródła pokarmowe witaminy B-12 obejmują mięso, skorupiaki i ryby. Uzupełnianie tych pokarmów w witaminy nie wzmocni Twoich paznokci w ciągu nocy, ale może pomóc w odbudowie łamliwych paznokci. Ważne jest również, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość kwasów tłuszczowych omega-3 i białka.

Niedobór witaminy B12 jest najczęstszym niedoborem witamin, który wpływa na Twoje paznokcie. Chociaż nie możesz zapobiec niedoborowi tej witaminy, suplement biotyny może pomóc Ci wrócić na właściwe tory.

Niedobór żelaza

Rozdwojone paznokcie są objawem anemii i mogą być spowodowane niedoborem żelaza. Organizm potrzebuje żelaza do tworzenia zdrowych czerwonych krwinek, które przenoszą tlen w całym organizmie. Niedobór żelaza może powodować łamliwe paznokcie i uniesione grzbiety na paznokciach. Ponadto, może prowadzić do zimnych dłoni i stóp. Jeśli doświadczasz tych objawów, powinieneś udać się do lekarza, aby sprawdzić poziom żelaza.

Jeśli cierpisz na anemię, lekarz może zasugerować suplementy żelaza z witaminą C. Witamina B7, biotyna, może również pomóc wzmocnić osłabione anemią paznokcie. Należy pamiętać, że istnieją pewne sprzeczne dowody na to, jak biotyna działa na zapobieganie rozdwajaniu się paznokci, ale stwierdzono, że bezpieczna dawka powoduje minimalne skutki uboczne. Dodatkowo, aby zapobiec rozdwajaniu się lub łamaniu paznokci, należy stosować lakier ochronny. Dobry lakier ochronny nie powinien zawierać acetonu, który może pogorszyć problem.

Niedobór żelaza jest jedną z najczęstszych przyczyn łykowatych paznokci. Występuje on częściej u osób z zaburzeniami autoimmunologicznymi i słabym przepływem krwi. Gdy podstawowy problem zostanie wyleczony, rozdwojone paznokcie zazwyczaj znikają. Jeśli chcesz uniknąć konieczności radzenia sobie z objawami, Twój lekarz prawdopodobnie zaleci zmiany w diecie i suplementy żelaza.

Chociaż ten stan jest oznaką poważnego niedoboru żelaza, możesz mieć również inne objawy anemii. Niedobór żelaza może prowadzić do rozdwajania się paznokci i innych komplikacji. Twój lekarz może przepisać suplement żelaza lub dodać do diety pokarmy bogate w żelazo. Możesz również mieć stan, który zakłóca przepływ krwi, która przenosi żelazo i tlen. W takim przypadku należy od razu skonsultować się z lekarzem. Niezależnie od przyczyny, zmiany w diecie i suplementy mogą pomóc w wyleczeniu dolegliwości.

Nadmierna ekspozycja na wilgoć

Rozdwajające się paznokcie to powszechna przypadłość, która dotyka dłonie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Problemy te są spowodowane nadmierną ekspozycją na wilgoć, taką jak wielokrotne mycie rąk. Powoduje to rozszerzanie się komórek w paznokciu, co prowadzi do rozdwajania się paznokci. Pierwszym krokiem w leczeniu tego problemu jest zidentyfikowanie objawów. Kolejnym krokiem jest ocena paznokci i leczenie ich, jeśli są uszkodzone.

Nadmierne narażenie na działanie wody może również wysuszyć paznokcie. Dzieje się tak na basenach, przy myciu naczyń bez rękawiczek oraz przy długotrwałym kontakcie ze środkami czystości. Dodatkowo zmywacze do paznokci na bazie acetonu mogą powodować rozdwajanie i pęknięcia poprzez niszczenie keratyny w płytce paznokcia.

Oprócz nadmiernej ekspozycji na wilgoć, kolejną przyczyną jest skubanie lub obgryzanie paznokci. Obgryzanie i skakanie po paznokciach powoduje obciążenie paznokci i może prowadzić do ich rozdwajania. Jeśli tak jest, możesz rozważyć terapię, aby zaprzestać tych nawyków. Możesz również zmniejszyć poziom stresu ćwicząc co najmniej trzy razy w tygodniu i stosując zdrową dietę. Utrzymywanie paznokci w suchości i czystości może zapobiec rozdwajaniu się, dlatego ważne jest, aby unikać wywierania na nie zbyt dużego nacisku.

Oprócz nadmiernego narażenia na wilgoć, nadmierne narażenie na działanie ostrych środków chemicznych lub nadmierne narażenie na wilgoć może powodować miękkie, łamliwe paznokcie. Ważne jest, aby unikać używania ostrych detergentów i częstego mycia rąk. Również nadmierne mycie rąk może spowodować obrzęk paznokci, ale te wrócą do normalnego rozmiaru po wyschnięciu.

Nadużywanie zmywacza do paznokci

Aceton jest częstym składnikiem zmywaczy do paznokci. Jednak nadmierne stosowanie acetonu może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Może powodować bóle głowy, senność i dezorientację. Substancja ta jest również wysoce łatwopalna i nie powinna być pozostawiona do zabawy dla małych dzieci.

Aceton to bezbarwny, łatwopalny rozpuszczalnik, który jest stosowany w produktach do usuwania farby i w wielu innych produktach higieny osobistej. Rozbija on polimery zawarte w lakierze do paznokci i przywraca mu postać płynną. Jednakże aceton może być drażniący dla skóry i może uszkodzić łożysko i paznokcie.

Nadużywanie zmywacza do paznokci to kolejny czynnik, który może przyczynić się do łuszczenia i rozdwajania paznokci. Problem ten może być spowodowany przez różne czynniki, w tym niedobory dietetyczne, leki, zmiany pogody i ekspozycję na chemikalia. Może być również spowodowany nadmiernym profilowaniem paznokci, które może uszkodzić naturalne paznokcie i sprawić, że będą one bolesne.

Nadużywanie zmywaczy do paznokci może uszkodzić paznokcie, dlatego tak ważne jest przestrzeganie instrukcji producenta. Jeśli masz skłonność do rozdwajania i łamania paznokci, używaj produktu o stężeniu acetonu poniżej 26% i acetonu poniżej 50%. Zaleca się stosowanie tego produktu tylko na paznokciach i w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Nie zapominaj też o robieniu przerw co jakiś czas.

Stosowanie nawilżającego produktu do paznokci

Stosowanie nawilżającego produktu do paznokci to świetny sposób na naprawę rozdwojonych lub złuszczonych paznokci. Ochroni je również przed uszkodzeniami spowodowanymi przez paznokcie akrylowe i żele. Produkty nawilżające składają się często z wosku i wody i mogą być regularnie nakładane na paznokcie. Nie są one jednak odpowiednie dla tych, którzy nie mają cierpliwości aby czekać aż ich produkt wyschnie i stwardnieje.

Poddanie się ocenie dermatologa

Jeśli zauważysz, że Twoje paznokcie stają się nierówne i rozdwojone, możesz chcieć zasięgnąć porady lekarza dermatologa. Stan ten jest dość powszechny i może wskazywać na szereg schorzeń podstawowych. Wiele zaburzeń paznokci jest związanych z innymi schorzeniami ogólnoustrojowymi, takimi jak anemia czy nadczynność tarczycy. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby jak najszybciej szukać oceny.

Dermatolog może pomóc w leczeniu zaburzeń paznokci, w tym łuszczycy. Łuszczyca dotyka paznokci u stóp i u nóg, ale może mieć również wpływ na inne części ciała. Dermatolog może przeprowadzić dokładne badanie i przepisać odpowiednie leki w celu złagodzenia objawów.

Niektóre częste przyczyny rozdwajania się paznokci to stres, urazy i łuszczyca. W rzadkich przypadkach są one oznaką bardziej poważnego stanu. Niektóre z tych problemów mogą być leczone lekami systemowymi, zastrzykami z kortyzonu lub fototerapią. Dodatkowo dermatolog może pomóc w ustaleniu, jakie nawyki mogą przyczyniać się do powstania schorzenia.

Jeśli masz problemy z paznokciami, mogą one być wynikiem grzyba zwanego onychomikozą. Dermatolog może potwierdzić obecność grzyba i przepisać opłacalne leczenie. Na przykład, dermatolog może przepisać lek miejscowy lub lek doustny w celu leczenia infekcji. Aby lek był skuteczny, musi być stosowany na zaatakowany paznokieć kilka razy dziennie przez około rok.

Podobne tematy